Вести
РАСПИСАН ТРЕЋИ ЈАВНИ ПОЗИВ ПРОЈЕКТА КОНКУРЕНТНE ПОЉОПРИВРЕДE СРБИЈЕ Укупан фонд 750 милиона динара, бесповратна средства по кориснику и до 200 000 евра
Трећи јавни позив у оквиру Пројекта конкурентне пољопривреде Србије, који реализује Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде у сарадњи са Светском банком, расписан је данас, док ће пријаве бити отворене од понедељка, 04. децембра.
Укупна вредност средстава за Трећи позив износи 750 милиона динара, а позив је намењен првенствено агрегаторима, односно предузетницима, привредним друштвима и земљорадничким задругама које производе или врше откуп примарних пољопривредних произвођача, прерађују их и пласирају на тржиште. Подношење пријава биће могуће искључиво онлајн путем сајта Пројекта конкурентне пољопривреде Србије www.scap.rs, као и на сајту Управе за аграрна плаћања www.uap.gov.rs.
Пројекат конкурентне пољопривреде Србије, спроводи се од 2020. године са примарним циљем да оснажи микро, мале и средње пољопривредне произвођаче и предузећа и учини их конкурентнијим на тржишту. Јединствен по томе што је први на тржишту спровео модел расподеле средстава 50:40:10, са само 10 одсто личних средстава за учешће, док 50 одсто долази из фонда који је обезбедила Светска банка, а 40 одсто из кредита пословних банака. Вредности инвестиција за агрегаторе могу износити од 25.000 до чак 400.000 евра, а висина бесповратних средства може се кретати и до 200.000 евра.
”Данас смо се окупили како би сумирали све резултате Пројекта конкурентне пољопривреде Србије, чији је основни задатак пружање подршке пољопривредним произвођачима и агрегаторима који желе да побољашају и развију своје капацитете, али пре свега због oбјављивања Трећег јавног позива за који је издвојен буџет од 750 милиона динара. Овај позив је намењен агрегаторима – предузетницима, привредним друштвима и задругама који откупљују пољопривредне производе од примарних произвођача у сврху прераде као и даљег пласмана на тржиште или производе примарне пољопривредне производе и баве се прерадом и даљим пласманом. Новина у односу на претходне позиве јесте дигитализација јавног позива која је урађена у складу са еАграром, односно подношење захтева ће се вршити онлајн, као и већа вредност прихватљивих трошкова инвестиција - од 25.000 евра до 400.000 евра.
Кроз два претходна јавна позива више од 3.500 пољопривредника исказало је заинтересованост за овај пројекат који се финансира по моделу 50:40:10, где 50 одсто средстава представљају бесповратна средства обезбеђена из зајма Светске банке, 40 одсто средстава финансира се из кредита пословних банака и 10 одсто средстава представља учешће самих пољопривредника.
Планирано је и додатно финансирање пројекта у износу од 100 милиона евра који би се реализовао у наредне три године. Тако ћемо добити прилику да распишемо још јавних позива, за све секторе и да заједнички унапређујемо нашу пољопривредну производњу. Мислим да су ово прави пројекти у које што више пољопривредника треба да се укључи, пре свега јер нуде одличан финансијски модел”, изјавила је државна секретарка у Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде Милица Ђурђевић.
Од 2020. године до сада, успешно су реализована два јавна позива, а средства из претходних циклуса искористило је више од 1.350 корисника и корисница, који су на овај начин успели да обезбеде нову опрему, инфраструктуру и механизацију. Поред тога, пројекат је први који корисницима додељује новац пре реализације инвестиције, ПДВ третира као прихватљив трошак и активно се бави заговарањем и промоцијом еколошког приступа у пољопривреди, као и оснаживањем младих и жена које желе да се баве пољопривредом.
”Као Тим за реализацију, веома смо поносни на досадашње резултате Пројекта конкурентне пољопривреде Србије. До сада је пољопривредницама и пољопривредницима додељено 30,3 милиона евра бесповратних средстава, односно у просеку од 10.000 до 200.000 евра по кориснику. У оквиру Првог јавног позива намењеног произвођачима воћа, поврћа, грожђа и цвећа потписано је 873 уговора. Укупна вредност индивидуалних пројеката износила је 28.352.008 евра, а половина од тога су била бесповратна средства. У оквиру Другог јавног позива намењеног за примарну сточарску производњу и то у областима производње млека, меса, пчеларства и аквакултуре потписано је укупно 525 уговора. Укупна вредност индивидуалних пројеката износила је 19.571.630 евра, а половина су такође била бесповратна средства. Очекујемо преко 2000 корисника након овог јавног позива. Позивамо све агрегаторе, да се пријаве и да заједно стварамо боље услове за пољопривреднике и пољопривреднице у Србији”, истакао је координатор Пројекта конкурентне пољопривреде Србије, Милан Стевановић.
На конференцији која је организована поводом расписивања Трећег јавног позива најављена је могућностдодатног финансирања Пројекта конкурентне пољопривреде Србије у наредне три године, и то у износу од 100 милиона евра. О тренутним доприносима пројекта сведоче и подаци да је сваки трећи трактор купљен у Србији током 2022. и 2023. године финансиран управо из средстава овог пројекта.
Све услове можете пронаћи на сајту Управе за аграрна плаћања www.uap.gov.rs и на сајту Пројекта www.scap.rs.
Видео записи
Сличне вести
Министарка Танасковић: Двадесет милиона евра за сточаре
Министарка пољопривреде, шумарства и водопривреде Јелена Танасковић најавила је данас да ће до краја следеће седмице пољопривредницима који се баве сточарском производњом бити уручено 525 уговора за реализацију пројеката укупне вредности 20 милиона евра.
Међународни дан жена на селу обележен у Крагујевцу
Данас смо у Крагујевцу, у сјајној атмосфери обележили Међународни дан жена на селу, догађај управо посвећен свим женама које живе и раде у руралним подручјима. Хвала Министарству пољопривреде, шумарства и пољопривреде на одличној организација и пре свега, на снажној подршци женама које на селима остају, раде и развијају своја газдинства.
Последње вести
Еколошки и друштвени стандарди пројекта
14.09.2023.
Обавештење о припреми извештаја Пројекта конкурентнe пољопривредe Србије
27.02.2023.
Обавештење за кориснике и консултанте Првог и Другог јавног позива
13.03.2023.